آخرین اخبار نقل و انتقالات

 

 

سروش و شایان، چه فرقی با بیل و ایگواین دارند؟

در شرایطی که سروش رفیعی و شایان مصلح هرروز برای روشن شدن تکلیف خود به باشگاه پرسپولیس می‌روند اما در نقاط مختلف دنیا، بازیکنان مازاد تیم های اروپایی مشغول انجام تمرین و بازی هستند.

 

 تور تابستانی تیم های بزرگ اروپایی در جریان است و تیم هایی چون منچستریونایتد، اینترمیلان، رئال مادرید، یوونتوس و... اردوهای آماده سازی و بازی های تدارکاتی خود را در نقاط مختلف دنیا از جنوب شرقی آسیا تا آمریکای شمالی برگزار می‌کنند. بازی های چمپیونزکاپ این روزها با هیجان بسیار زیاد دنبال می‌شود و این فرصت برای تماشاگران کشورهای دیگر نیز به وجود آمده تا بتوانند نمایش ستاره های مطرح فوتبال دنیا را تماشا کنند.

 

اما نکته قابل توجه این بازی ها در ترکیبی است که مربیان انتخاب می‌کنند؛ ترکیبی متشکل از ستاره ها و البته بازیکنان مازادی که در برنامه فصل آینده کادرفنی تیم ها جایی ندارند!

 

 

از تورین ومادرید تا تهران آبی و قرمز

دقایقی قبل بازی یوونتوس و اینترمیلان در چارچوب همین بازی های چمپیونزکاپ با تساوی یک بر یک خاتمه یافت. در این بازی آنتونیو کونته سرمربی آبی پوشان میلانی ایوان پریشیچ ستاره کروات خود را در حالی به صورت فیکس استفاده کرد که از مدت ها قبل او در لیست مازاد قرار داشت و حتی یک روز قبل نیز خبر پیشنهاد اینتر به منچستریونایتد برای معاوضه پریشیچ در رسانه های ایتالیایی تائید شده بود.

در تیم مقابل یعنی یوونتوس نیز اتفاق مشابه رخ داد. مائوریسیو ساری که بی نیازی خود نسبت به هیگواین را اعلام کرده، او را در این بازی دوستانه اما حیثیتی در ترکیب اصلی قرارداد تا این مهاجم آرژانتینی برای گلزنی تلاش کند.

 

این در حالی است که روزنامه های ایتالیایی همچون گاتزتا دلو اسپورت، توتواسپورت و... هرروز بخشی از صفحه خود را به قرارگیری این بازیکنان در لیست مازاد اختصاص می دهند اما باشگاه با نگهداری از سرمایه های خود، تلاش می کند تا آن ها را روی بورس نگه داشته و مشتری خوبی را برایشان پیدا کند.

باشگاه رئال مادرید نیز موضع تقریبا این چنینی با گرت بیل داشته است. اگرچه آن‌جا زیدان علیه ستاره ولزی مصاحبه کرد و او را در زمین هم قرار نداد اما بیل همچنان در اردو حضور دارد چرا که فلورنتینو پرز بر ارزش بیل در فوتبال جهان واقف است و می‌داند بازیکنی که روزگاری رکورد نقل و انتقالات دنیا را شکست، حالا پتانسیل ایجاد درامد برای باشگاه را دارد.

 

اما صدها کیلومتر آن طرف تر از استادیوم زیبای چین، در اردوی تیم سرخپوش و آبی پوش پایتخت ایران اتفاق کاملا متفاوتی رخ داده است. پس از این که کالدرون شایان مصلح و سروش رفیعی را در فهرست مازاد قرار داد، باشگاه خیلی سریع برای آن ها بلیت برگشت را گرفت و آن ها را به تهران فرستاد تا بحرانی جدید را برای خود ایجاد کند. استقلالی ها نیز چنین برخوردی را با چند بازیکن خود داشتند.

 

 

 

سروش و مصلح که طبیعتا از قرارگیری در لیست مازاد تیم قهرمان  ناراضی هستند، چند بار به باشگاه مراجعت کرده و با خبرنگارانی مواجه شده اند که برای انجام کار روزانه خود در محل حضور دارند. هر بار هم جملاتی از زبان این دو ستاره خوش اخلاق فوتبال ایران بیرون آمده که در مغایرت با گفتمان فوتبال و فوتبالیست های حرفه ای است؛ صحبت هایی آکنده از کنایه با ادبیاتی عموما اعتراضی که هر جمله اش منجر به تحریک بخشی از جامعه هواداری می شود و البته در این ماجرا نیز باید توجه داشت که تقصیرکار همان مدیری است که کار را به اینجا کشاند.

 

 

جای خالی سرمایه های باشگاه در تمرین و بازی

سروش رفیعی و شایان مصلح دارایی و ثروت باشگاه پرسپولیس محسوب می شوند. سروش بازیکنی است که مدیریت وقت سرخپوشان در جدال با تراکتورسازی او را به خدمت گرفت و مصلح ستاره ای است که پرسپولیس وی را از استقلال ربود و به عنوان پدیده لیگ یک جذب کرد.

 

اما حالا چه اثری از آن ستاره ها مانده؟ مدیریت پرسپولیس با تصمیمی عجولانه آن ها را در عرض چند ساعت به تهران بازگرداند، به طوری که صحبت های خداحافظی این دو در خودروی تاکسی کارتپه - استانبول ضبط شد و اولین جلسه با مدیریت نیز ساعاتی پس از اعلام خبر در تهران برگزار گردید!

باشگاه استقلال نیز با مهره های مازاد خود رفتاری این چنینی داشت. از جمله آن ها می‌توان به آرمین سهرابیان، روح الله باقری، فرشاد محمدی مهر و... اشاره کرد که بازیکنانی ارزشمند در فوتبال ایران محسوب می‌شوند.

 

 

روی دیگر اتفاقاتی که این روزها در تهران رخ دادند، به این شکل بود که پس از اعلام رسمی حضور رفیعی و مصلح در لیست مازاد، مدیریت سرخپوشان از آن ها می خواست که در تمرین بمانند و در بازی های دوستانه نیز شرکت کنند و کیفیت خود را ارائه دهند تا مشتری مناسب برایشان پیدا شود.

 

در این صورت پرسپولیس می توانست با فروش دو بازیکن فیکس خود (در لیگ هجدهم) درآمد قابل توجهی را کسب کند. اتفاق سودآوری که حالا عکس آن رخ داده و ایرج عرب باید با پرداخت پول به این دو بازیکن، با آن ها فسخ کند!

 

 

رزاق پور: رفتنم به استقلال وابسته به نظر باشگاه است

مدافع چپ باشگاه پیکان و تیم امید کشور از تمایلش برای حضور در استقلال تهران می گوید.

 

ابوالفضل رزاق پور که این روزها مورد توجه استقلال تهران قرار گرفته در گفتگو  در رابطه با آخرین شرایط تیم فوتبال پیکان می گوید: ما از اول هفته بروجرد هستیم. اردوی بسیار خوبی در این شهر برگزار کرده ایم و هر روز دو نوبت تمرین داشته ایم. فردا هم یک بازی دوستانه داریم و سپس به تهران برمی گردیم.


سوال بعدی از رزاق پور در رابطه با پیشنهادی بود که از باشگاه استقلال برای حضور در این تیم دریافت کرده است. مدافع چپ باشگاه پیکان و تیم ملی در واکنش به این سوال بیان کرد: خب من در حال حاضر بازیکن پیکان هستم ولی خوشحال می شوم این اتفاق بیافتد. به هر حال هر بازیکنی دوست دارد، در تیم های بزرگ بازی کند. من همه چیز را به باشگاه پیکان سپرده ام تا مدیرعامل و آقای فرکی تصمیم بگیرند. در حال حاضر قرارداد دارم و به قراردادم پایبندم تا ببینیم در آینده چه اتفاقاتی رخ می دهد.


سرپرست باشگاه پیکان اعلام کرده که نظر آقای فرکی برای انتقال شما به استقلال منفی است. رزاق پور در این زمینه و اینکه آیا صحبتی با سرمربی تیم در این مورد داشته، گفت: من خودم با آقای فرکی صحبت نکردم، ولی تا جایی که من شناخت دارم، باشگاه پیکان به بازیکنانی در شرایط من که جوان هستند و ملی پوش، کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیریم. تصمیم را بر عهده باشگاه گذاشته ام و آقای فرکی و آقای شیعی. فعلا تمام تمرکزم روی باشگاه پیکان و تیم ملی است و امیدوارم اتفاقات خوبی بیافتد.


رزاق پور در پاسخ به سوالی در مورد شرایط تیم امید با حضور فرهاد مجیدی بیان کرد: خب در تیم امید از وقتی آقای مجیدی آمده، شرایط فرق کرده و بچه ها انگیزه زیادی دارند. آقای مجیدی انرژی زیادی دارند. ما خیلی برای صعود به المپیک امیدوار هستیم ولی قولی در این زمینه نمی دهیم. تلاشمان را می کنیم و باید بیشتر کار کنیم. واقعا باید با آمادگی خوبی وارد مسابقات شویم، چون رقیبان ما اردوهای خوبی برگزار می‌کنند. فیفادی های تیم امید همزمان با تیم بزرگسالان است و به نظرم برای آماده سازی بهتر، باید حمایت های بیشتری هم وجود داشته باشد. من خودم که یکی از قدیمی های تیم هستم، در کنار تمام بازیکنان تمام تلاشمان برای حضور در المپیک خواهیم کرد.


در زمان آقای کرانچار در پست هافبک دفاعی بازی می کردی. فرهاد مجیدی بیشتر در چه پستی از تو استفاده می کند و خودت بیشتر در چه پستی راحت تری. رزاق پور در پاسخ به این سوال افزود: من در زمان آقای کرانچار به جز یک بازی دوستانه، تمام بازی ها را در پست هافبک دفاعی بازی کردم. در این پست هم آقای کرانچار و هم آقای استیلی خیلی از من راضی بودند. در زمان آقای مجیدی اما بیشتر در دفاع چپ بازی می کنم و به نظر خودم در این پست بهتر بازی می کنم. به هر حال اما در تیم ملی هر جا لازم باشد، بازی می کنم ولی پست اصلی من دفاع چپ است. با این وجود می توانم در پست هافبک چپ هم بازی می کنم.


سوال بعدی از رزاق پور در مورد ضربات ایستگاهی اش بود که یکی از نقاط قوت او به شمار می رود. او در پاسخ به این سوال بیان کرد: من از بچگی روی ضربات ایستگاهی تمرینات زیادی داشتم. الان هم در اوقات بیکاری اختصاصی این کار را می کنم. در تیم ملی روی این مسئله به من خیلی اعتقاد داشتند و ضربات را به من می دادند. خدا را شکر چند پاس هم دادم. در بازی اخیر تیم امید با تیم بزرگسالان هم خدا را شکر نفوذ خوبی کردم و توپی را گل کردم که شانسِ گل شدن کمی داشت.


در پایان رزاق پور حرف هایش را اینگونه خاتمه داد: امیدوارم باشگاه پیکان، آقای فرکی و آقای شیعی کمک کنند اتفاق خوبی بیافتد. من تا روزی که در پیکان هستم تمام توانم را می گذارم. امیدوارم به آینده من هم توجه شود و اتفاقی بیافتد که هم به نفع من و هم پیکان باشد.

 

 

پیشنهاد جالب توجه تیم طارمی به بیرانوند

دروازه‌بان شماره یک پرسپولیس با پیشنهاد جالب توجهی برای حضور در لیگ پرتغال مواجه شده و در انتظار پاسخ مدیران باشگاه است.

 

 علیرضا بیرانوند هنوز از حضور در فوتبال اروپا ناامید نشده است و در این زمینه به دنبال سود بردن از آخرین فرصت‌هایی است که ممکن است پیش از شروع لیگ ایران نصیبش شود.


بعد از اینکه طی روزهای اخیر او به لیگ‌هایی همچون یونان، پرتغال، ایتالیا، اسپانیا و ژاپن لینک شد و ادعایی مبنی بر دریافت پیشنهاد برای حضور در لیگ این کشورها برای او شکل گرفت، اکنون گفته می‌شود جدی ترین پیشنهاد برای او از پرتغال آمده است. تیمی که به تازگی ستاره تیم ملی در خط حمله را به خدمت گرفته و گفته می‌شود نسبت به جذب بیرانوند نیز علاقمند نشان داده است.


در این زمینه سرمربی ریوآوه که به تازگی مهدی طارمی را به خدمت گرفته، در جریان تماشای دیدارهای ایران برای زیر نظر گرفتن مهدی طارمی با عملکرد دروازه بان پرسپولیس نیز مواجه شده که نظرش را به خود جلب کرده است و نسبت به جذب او ابراز علاقه کرده است.


با این حال پیشنهاد ریوآوه برای جذب بیرانوند شاید این مساله را با مانع مواجه کند؛ ریوآوه اعلام کرده که برای به خدمت گرفتن بیرانوند مبلغ 150 هزار یورو برای صدور رضایتنامه‌اش به باشگاه پرسپولیس پرداخت خواهد کرد و البته با این شرایط که در صورت ترانسفر این بازیکن، پرداخت بعدی آنها به پرسپولیس یک میلیون یورو خواهد بود.


باشگاه ریوآوه که ید طولایی در ترانسفر بازیکن دارد، در این زمینه به دنبال این است تا طی نامه‌ای رسمی این خواسته خود را به باشگاه پرسپولیس اعلام کند و در صورت رضایت این تیم، مقدمات حضور بیرانوند را در پرتغال فراهم آورد.


باشگاه پرسپولیس اما طی دو فصل اخیر علیرغم ادعاهایی که درباره حضور بیرانوند در فوتبال اروپا وجود داشته، با قرار دادن شرط جدایی 700 هزار دلاری مانع این انتقال شده و باید دید تصمیم آنها درباره پیشنهاد باشگاه پرتغالی چه خواهد بود.


مهدی طارمی نیز که روز گذشته قرارداد خود را با این باشگاه به امضا رسانده، در گفتگویی که داشت از تصمیم خود برای ترانسفر زودهنگام از ریوآوه به باشگاهی مطرح‌تر خبر داده بود و این تیم را به نوعی سکوی پرتاب خود معرفی کرد. باید دید بیرانوند نیز در 26 سالگی در نهایت به رویای بزرگ خود خواهد رسید یا این فصل را نیز همچنان در پرسپولیس پشت سر خواهد گذاشت.

 

بیرو در آستانه یک تصمیم سرنوشت ساز

حافظه فوتبال ایران خاطرات خوشی از انتقال دروازه‌بان‌ها به اروپا ندارد. از نسل قدیمی‌تر نیما نکیسا و از امروزی‌ها، علیرضا حقیقی و سوشا مکانی، هیچ کدام در اروپا کارنامه چشمگیری نداشتند.

 

 در واقع اگر انتقال امیر عابدزاده به پرتغال را مستثنی کنیم، بقیه گلرهای لژیونر، جز نام چند باشگاه اروپایی در پروفایل، چیز دیگری به فوتبال‌شان اضافه نشد و به تدریج جایگاه سابق‌شان را هم از دست دادند. پسر احمدرضا عابدزاده هم از این جهت از لیست انتقال‌های ناموفق کنار گذاشته شد که در لیگ ایران، در پرسپولیس که اصلاً امکان بازی کردن پیدا نکرد و در راه‌آهن هم از نقش گلر دوم فراتر نرفت اما نکیسا، سوشا و حقیقی وقتی راهی اروپا شدند که یا دروازه‌بان اصلی تیم ملی بودند یا یکی از گلرهای حاضر در اردو.


از دیروز خبر تمایل باشگاه ایتالیایی تورینو به علیرضا بیرانوند رسانه‌ای شده. دروازه‌بانی که انتظار می‌رفت بعد از جام جهانی 2018 و نمایش فوق‌العاده‌ای که در این سه بازی داشت، مشتریان پر و پا قرص خارجی پیدا کند اما عملاً هیچ اتفاقی نیفتاد تا بیرانوند یک فصل دیگر در پرسپولیس ماندگار شود. بعد از تورینو، از کالیاری و آتالانتا به‌عنوان دیگر باشگاه‌های علاقه‌مند به استخدام بیرانوند نام برده می‌شود. تا اینجا همه چیز ایده‌آل به نظر می‌رسد. انتقال به یک باشگاه در سری آ ایتالیا، قطعاً برای هر فوتبالیستی هیجان انگیز است اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، دروازه‌بانان فعلی این سه تیم هستند. تورینو، سالواتوره سیریگو دروازه‌بان سابق پاری سن ژرمن را در اختیار دارد که بعد از دوناروما، دروازه‌بان دوم تیم ملی ایتالیا هم محسوب می‌شود.


کالیاری هم السیو کرانیو را به‌عنوان دروازه‌بان اصلی در اختیار دارد که او هم دروازه‌بان سوم تیم ملی بعد از دوناروما و سیریگو است! کالیاری فصل پیش قرارداد کرانیو را تا سال 2024 تمدید کرد تا برای مدت‌ها این دروازه‌بان مستعد 25 ساله را در اختیار داشته باشد. و بالاخره آتالانتا هم با پیر لوئیجی گولینی، دروازه‌بان 24 ساله‌اش فصل درخشانی را سپری کرد و از قضا گولینی هم سابقه دعوت به تیم ملی ایتالیا را در کارنامه دارد!

 


به عبارت ساده‌تر هر سه باشگاهی که از آنها به‌عنوان مشتریان علیرضا بیرانوند نام برده می‌شود، همگی دروازه‌بانانی در حد تیم ملی ایتالیا در اختیار دارند و اگر این پیشنهادها جدی‌تر شود، آن وقت است که می‌توان با قاطعیت بیشتری گفت نگاه تورینو، کالیاری و آتالانتا به مرد شماره یک تیم ملی ایران، صرفاً در حد «دروازه‌بان دوم» است.


دروازه‌بانی خاص‌ترین پست فوتبال است. اینکه فوتبالیستی بگوید به فلان تیم می‌روم و آنقدر خوب تمرین می‌کنم که حقم را بگیرم، شاید در بقیه پست‌ها اتفاق بیفتد. صدها بار، مدافعان و مهاجمان نیمکت‌نشین و گمنام آمده‌اند و در کمتر از نیم فصل به مهره کلیدی تیم‌های‌شان تبدیل شدند اما این پیشرفت‌های معجزه‌آسا در پست دروازه‌بانی هیچ مصداقی ندارد و مربیان پیش از فصل، دروازه‌بان اول و دوم و سوم خود را انتخاب می‌کنند.


پیشنهاد از ایتالیا شاید بیرانوند را وسوسه کند اما در مورد این سه پیشنهاد خاص، با فرض اینکه تورینو، آتالانتا و کالیاری قصد نداشته باشند دروازه‌بانان اصلی خود را بفروشند، اوضاع برای بیرانوند به این شکل خواهد بود که او را صرفاً برای نیمکت ذخیره‌ها کاندیدا کرده‌اند. حالا این دیگر انتخاب بیرانوند است که می‌خواهد در 26 سالگی «ذخیره مطمئن» باشد یا اینکه تصمیم دارد حتماً به تیمی منتقل شود که در آن دروازه‌بان اصلی باشد.

 

استقلال اگر بازیکن می خواهد با باشگاه مذاکره کند

سرپرست تیم پیکان می گوید در صورتی که باشگاه استقلال خواهان جذب رزاق پور است باید با باشگاه پیکان مذاکره کند نه به صورت مستقیم با بازیکن.

 

طهماسبی سرپرست تیم فوتبال پیکان در گفتگو در مورد صحبت هایی که برای حضور رزاق پور بازیکن تیم امید در استقلال مطرح می شود، بیان کرد:  استقلال اگر بازیکن می خواهد باید با باشگاه مذاکره کند نه خود بازیکن.


او ادامه داد: ضمن اینکه ما خودمان به این بازیکن نیاز داریم و در صورتی اجازه جدایی به او داده می شود که آقای فرکی سرمربی تیم در این رابطه نظر بدهند، چون ایشان مسئول فنی تیم است.


طهماسبی در واکنش به این سوال که آیا آقای فرکی با این انتقال موافق است، توضیح داد: اگر آقای فرکی ایشان را لازم نداشته باشد، باشگاه با استقلال وارد مذاکره می شود ولی این چیزی که می دانم نظر ایشان منفی است.


سوال بعدی ما از سرپرست تیم فوتبال پیکان در این رابطه بود که قبلا قول هایی برای همکاری جهت انتقال به استقلال به رزاق پور داده شده. طهماسبی در واکنش به این سوال گفت: خب من خودم قبلا به رزاق پور گفته بودم اگر خواستی از تیم جدا شوی به تو کمک می کنیم ولی شما خودتان بهتر می دانید، اگر رزاق پور را بدهیم، باید یک بازیکن بگیریم. در این شرایط ما اما در صورت جدایی رزاق پور با توجه به پر بودن سهمیه لیگ برتری امان، فقط می توانیم بازیکن زیر 23 سال و سهمیه امید جذب کنیم که در شرایط فعلی کار بسیار دشواری است، چون بازیکنان با این شرایط سنی تجربه رزاق پور را ندارند

 

 

منبع : لبخندآفرینان | پنج شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸

نظرات


نوشتن نظر

تبلیغات

نمایش کمدی زندان به صرف میرزا قاسمی نمایش کمدی مارمولک