استند آپ کمدی چیست؟

 

تعریف استند آپ کمدی از نگاه گروه فرهنگی هنری لبخند آفرینان :

 

مفهوم و محتوی كمدی ايستاده نيز بيان لطايف و جملات طنز اما در قالب مشكلات اجتماعی؛ خانوادگی و مسائل فراگير است. به ياد داشته باشيد در استندآپ كمدی هجو مركزيت دارد اما پاكی و سرند شدن جملات و رفتار حرف اصلی است.

در واقع در استند آپ كمدی ؛ بازيگر با ذكر خاطراتی يا به صورت فی البداهه و يا از قبل تمرين شده؛ فضايی مفرح برای تماشاگران بوجود می آورد كه موضوعات مطرح شده عمدتا مابه ازای اجتماعی نيز دارند.

اصل اساسی در موفقيت يك استند آپ كمدی موجه بودن آنچه است كه اجرا می شود. كمدين بايد تمام همتش را مصروف اين مهم كند كه آنچه می گويد مقبول تماشاگر و خوشايند او باشد و در انتقال آرامش به او بكوشد.

تاريخچه استدآپ كمدی اگرچه از يونان شروع شده اما در انگلستان اين سبك شكوفا می شود. تئاترهای محلی لندن و منچستر از اصلی ترين مكان‌هايی به شمار می آيند كه در آنها در طي قرن هجدهم ميلادی كمدی ايستاده اجرا مي‌شده است. تاريخ مكتوب استندآپ كمدی در آمريكا نيز در طی قرن بيستم و در دهه سی بيشتر به چشم می آيد.

كمدين‌های اين گونه‌ی نمايشی عمدتا به ديگر مديوم‌ های نمايشی نظير سينما و تلويزيون و راديو نيز گرايش پيدا میكنند. بسياری از بهترين بازيگران سينمای كمدی در طي سالهای 50 و 60 مانند باب هوپ؛ جك لمون و والتر ماتئو قبل از درخشش در سينما؛ از قابل ترين كمدين‌های سبك كمدی ايستاده بودند. در دهه‌های اخير نيز رابين ويليامز و جيم كری در اين رابطه قابل ذكرند.

 

دیوار چهارم چیست؟

 

دیوار چهارم در هنر اصطلاحا به دیوار نامرئی گفته می‌ شود که بین هنرپیشگان و تماشگران وجود دارد.

علاوه بر این بر خلاف یک بازیگر، یک کمدینی که کار استند آپ کمدی انجام می‌دهد فقط وابسته به استعداد خودش است و همه چیز به توانایی شخصی او برمی‌گردد. یک بازیگر معمولا دیالوگ دارد و یک تیم از بازیگران دیگر با او در نمایش همراه هستند و می‌تواند بر آن‌ها تکیه کند ولی شوی کمدی فقط روی یک فرد با استعداد او بر بداهه گویی و انجام کار‌های خنده‌آور تمرکز دارد. نمایش‌های کمدی اشکال مختلفی دارند. از دسته نمایش‌های کمدی می‌توان به تقلید صدا، بیان حوادث سرگرم کننده که ممکن است گاهی حتی یک داستان را تشکیل دهد، تعریف نمودن جوک و ... اشاره کرد. این نمایش‌ها را در تقریبا هر نقطه مانند باشگاه‌ها، کافه‌ها و گروه‌ها می‌توان انجام داد. این هنر رفته رفته دچار تغییرات بسیاری در نوع عملکرد شده است. این دلقک بازی‌ها از زمان واریته (Vaudeville) و زمان هنرمندان قدیمی مانند جورج برنز، باب هوپ و جک بنی آغاز شد. در دهه1960 و 70 نوازندگان جدید با یک رویکرد متفاوت این نمایش را ایفا می‌کردند. کمدی‌های جدید همواره یک پیام کمدی به همراه داشت. در این گونه کمدی‌ها محتوای سیاسی و موضعی به منظور بالا بردن مسائل اجتماعی و تغییر تفکر مردم استفاده می‌شد.

 

استندآپ قبل و بعد انقلاب چگونه بود ؟

 

استند آپ کمدی پیش از انقلاب

 

در ایران قبل از انقلاب ۱۳۵۷ نورمن ویزدوم کمدین مشهور چند بار در کاباره شکوفه استند آپ کمدی را اجرا کرد .

 همچنین استند آپ کمدی توسط هنرمندان ایرانی در قالب لطیفه و تقلید صدا توسط اشخاصی چون سید کریم برادران تقدسی و برادران طلایی تجربه شد.

به گزارشی دیگر استند آپ کمدی بشکل فنی و حرفه‌ایتوسط منوچهر نوذری و علی تابش و … به عنوان افراد اول اجرا شد.

 

استند آپ کمدی پس از انقلاب

 

 از چهره‌های بنام دیگر استندآپ کمدی پس از انقلاب ۱۳۵۷ می‌توان از حمید ماهی صفت، امیر کربلایی‌زاده، هادی خرسندی، سید ابراهیم نبوی، رضا ارحام صدر و حسن ریوندی نام برد.

 

منبع : لبخندآفرینان | دو شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸

نظرات


نوشتن نظر

نمایش کمدی زندان به صرف میرزا قاسمی
نمایش کمدی مارمولک